Спортом повезани

Назив пројекта: Спортом повезани

Завршница пројекта „Спортом повезани“

Посета Горјанима

Ученици, наставници и директорица наше школе боравили су, два дана, у школи у Горјанима у Републици Хрватској, током којих је пријатељство између ученика и наставника још више расло и цветало. Дружили су се, неговали повезаности и учили једни од других.
Након срдачног дочека, уживали су у стиховима и нотама, које су им домаћини приредили у спортској дворани. Ученици су имали и спортска такмичења у, пројектом обновљеној, спортској дворани где су награђени дипломама.
У поподневним часовима следио је обилазак цркве Светог Јакова и културно-туристичког центра Луције Каралић, где је био смештај гостију.
Након удобног и топлог смештаја ученици су имали радионице у просторијама ОШ „Горјани". Дружења, задовољни осмеси, шале и радост обележили су и ово вече.
Другог дана посетили су Музеј Ђаковштине, Ђаковачку катедралу и ергелу липицанера.
Дани су били прекратки за све активности, али довољни да се пробуде нове пројектне идеје и предлози за будућу сарадњу. Са сузама у очима је уследио растанак од домаћина, уз обећање да ће вредно радити на томе да се ускоро поново овако окупе. Погледајте галерију слика.

У четвртак, 3. новембра, наша школа је организовала свечаност поводом завршетка пројекта Спортом повезани, који је на позив Програма прекограничне сарадње између Републике Хрватске и Републике Србије, подржало Министарство регионалног развоја и фондова Европске уније и Јавно предузеће за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање - Суботица. Пројектни партнери су: Осијечко-барањска жупанија, Основна школа „Горјани” и наша школа. На свечаности су ученици обећали да ће тежити да им спорт постане свакодневни избор, те да ће на овом школском терену стасати нови шампиони и да ће са својим наставницима користити и чувати спортску инфраструктуру.
Свечаности су присуствовали, и присутнима се обратили: Миранда Главаш Кул - начелница за образовање и младе Осијечко-барањске жупаније, Миланка Костић - члан градског већа за културу и образовање и Дамир Јукић - директор ОШ „Горјани”. Сви су истакли да је ово велики и битан пројекат за нашу школу, локалну заједницу, за наше ученике и младе.
Деца и њихови наставници из Горјана су посетили Суботицу, где су обишли фрањевачку цркву, синагогу и градски музеј. У Таванкуту су, са децом и наставницима - домаћинима, обишли: сеоску Галерију слика од сламе, цркву „Срце Исусово” и етно салаш „Балажевић”. Након радионице упознавања одигране су штафетне игре, где су - наспрам, резултата деца добила медаље. Примери добре праксе у таванкутској школи приказани су видео презентацијом. После ручка и групног фотографисања одржане су радионице: глагољице, технике и технологије, сламарска и радионица израде украсних предмета од дрвета.
Дан је био прекратак за све активности које смо - као домаћини, хтели поделити са новим пријатељима из Горјана.
Поделом симболичних дарова, од стране домаћина, договорени су нови сусрети и нови пројекти. Погледајте галерију слика.

Наша школа у пројекту прекограничне сарадње

Министарка Регионалног развоја и фондова Европске уније (ЕУ) при Влади Републике Хрватске - Наташа Трамишак је, 6. јуна у Илоку, уручила 20 уговора о финансирању у склопу „Програма прекограничне сарадње између Републике Хрватске и Републике Србије“, укупне вредности 3 милиона куна или нешто више од 400.000 евра.
Управно одељење за образовање и младе Осијечко-Барањске жупаније пријавило је пројекат под називом „Спортом повезани“ у партнерству ОШ „Горјани” из Горјана, Република Хрватска и ОШ „Матија Губец” из Таванкута, Република Србија.
Пројекат је одобрен у износу од 130.000 куна, што је нешто више од 17.000 евра.
Циљеви пројекта су:
- Допринос јачању конкурентности и остварењу властитих развојних потенцијала оба насеља кроз осигуравање просторних капацитета за извођење спортских догађања;
- Развијање и ојачавање повезаност ученика и наставника између школа у пројекту.

Лектура: Сандра Илић Костић