Ambijentalna nastava 7. i 8. razreda

Tokom dvodnevne ambijentalne nastave, učenici sedmog i osmog razreda su 03. i 04. oktobra 2019. godine, posetili nekoliko značajnih turističkih destinacija, u pratnji svojih nastavnika: Sonje Zvekić, Milene Predojević, Anite Kopilović, Miroslava Rauša i Slavka Benčika.
Prvog dana obišli smo planinu Avala i Avalski TV toranj. Zatim je usledila poseta arheološkom nalazištu „Viminacijum“ kod Kostolca, rimskog vojnog sedišta i glavnog grada rimske provincije Gornje Mezije. U Viminacijumu smo, između ostalog, posetili i izložbu koju čine 18 bronzanih glava imperatora rođenih na prostoru Srbije i maketa rimskoga grada Viminacijuma. Posebnu atrakciju u okviru arheološkog parka Viminacijum predstavlja paleontološki park u kome su prezentovani mamuti otkriveni u površinskom kopu Drmnom, a na obodima rimskog lokaliteta. Najznačajniji nalaz predstavlja mamut, očuvan u celosti, poznat kao Vika.
Po dolasku u Despotovac smešteni smo u konačište „TLS Company“. Nakon večere usledilo je disko veče.

» Više...

Drugog dana u jutarnjim časovima obilazimo manastir Manasiju kojeg je podigao srpski despot Stefan Lazarević početkom XV veka. Manastir je poznat po resavskoj školi. U njemu su se skupljali monasi koji su negovali književnost i prepisivačku delatnost. U okviru posete održan je čas srpskog jezika i obrađena je pesma „Manasija“ Vaska Pope.
Usledio je obilazak Resavske pećine, naše najveće i najlepše pećine, u pratnji speleologa.
Potom stižemo u Svilajnac, gde smo posetili Prirodnjački centar Srbije, a učenicima je predstavljen spoj nauke, obrazovanja, istorije i turizma kroz izložbe Svet dinosaurusa, Životinje Afrike, Svet minerala i stena, Geološki vremeplov, Biodiverzitet Srbije, Mamut „Kika“, Geodiverzitet Srbije, Nebesko kamenje i Vulkan.
Prepuni pozitivnih utisaka vratili smo se za Tavankut.

» ...Manje

Tekst: Miroslav Rauš