Амбијентална настава 7. и 8. разреда

Током дводневне амбијенталне наставе, ученици седмог и осмог разреда су 03. и 04. октобра 2019. године, посетили неколико значајних туристичких дестинација, у пратњи својих наставника: Соње Звекић, Милене Предојевић, Аните Копиловић, Мирослава Рауша и Славка Бенчика.
Првог дана обишли смо планину Авала и Авалски ТВ торањ. Затим је уследила посета археолошком налазишту „Виминацијум“ код Костолца, римског војног седишта и главног града римске провинције Горње Мезије. У Виминацијуму смо, између осталог, посетили и изложбу коју чине 18 бронзаних глава императора рођених на простору Србије и макета римскога града Виминацијума. Посебну атракцију у оквиру археолошког парка Виминацијум представља палеонтолошки парк у коме су презентовани мамути откривени у површинском копу Дрмном, а на ободима римског локалитета. Најзначајнији налаз представља мамут, очуван у целости, познат као Вика.
По доласку у Деспотовац смештени смо у коначиште „TLS Company“. Након вечере уследило је диско вече.

» Више...

Другог дана у јутарњим часовима обилазимо манастир Манасију којег је подигао српски деспот Стефан Лазаревић почетком XV века. Манастир је познат по ресавској школи. У њему су се скупљали монаси који су неговали књижевност и преписивачку делатност. У оквиру посете одржан је час српског језика и обрађена је песма „Манасија“ Васка Попе.
Уследио је обилазак Ресавске пећине, наше највеће и најлепше пећине, у пратњи спелеолога.
Потом стижемо у Свилајнац, где смо посетили Природњачки центар Србије, а ученицима је представљен спој науке, образовања, историје и туризма кроз изложбе Свет диносауруса, Животиње Африке, Свет минерала и стена, Геолошки времеплов, Биодиверзитет Србије, Мамут „Кика“, Геодиверзитет Србије, Небеско камење и Вулкан.
Препуни позитивних утисака вратили смо се за Таванкут.

» ...Мање

Текст: Мирослав Рауш