Dan kravate u Gornjem Tavankutu

Svim učenicima je kroz kratku priču predstavljen nastanak kravate, kao odevnog dodatka. Kravata je nastala od marame u 17. veku. U Hrvatskoj su maramu, devojke i žene, vezivale momcima i muževima oko vrata prilikom njihovog polaska u rat. Te marame su najčešće bile od lanenog platna i čipke, a kod imućnijih porodica i svilene. Imale su, pored simbolike uzajamne vernosti, svoju praktičnu svrhu. U borbi bi često čuvale vrat vojnika jer bi oštrica mača jednostavno skliznula niz svilenu maramu - ne izazivajući posekotine. Kraavata kao vojni odevni predmet, od polovine 17. veka, ulazi na francuski dvor. Danas se kravate nose u celom svetu i obavezni su odevni dodatak muškarcima u poslovnim i svečanim prilikama.
U 2.c razredu su učenici doneli kravate od kuće. Vežbali su vezivanje čvora i crtali su kravatu, kakvu bi oni želeli.
Učenici 3.c i 4.c razreda su uradili malo složeniji zadatak - izradili su košuljice i kravate origami tehnikom.

Tekst: Tatjana Nimčević