Die Rijeka besuchten unsere Schule

У посети нашој школи су, од 26. до 29. септембра, боравили ученици, наставници и директорица Основне школе „Подмурвице“ из Ријеке. Ријечани су у Таванкут дошли сарадњом двеју школа у реализацији пројекта „Повратак у будућност“ који финансира Министарство науке и образовања Републике Хрватске. Циљ пројекта је разменити знања о наслеђу и традицији крајева из којих учесници потичу, а ученици су, дружећи се и учествујући у осмишљеним радионицама, провели три незаборавна дана.
Гости су научили како се израђују украсни предмети од сламе, што је традиционална техника која се посебно негује у таванкутској школи, а сами су представили технику израде украса за маске, врло популарне у Хрватском приморју, које је надалеко познато по својим карневалским обичајима. Поред тога Ријечани су и боље упознали Таванкут, а најважнније су знаменитости потом и мапирали. Посетили су и жупну цркву Срца Исусова где их је дочекао жупник и у кратком излагању им исприповедао историју жупе, жупне цркве, али и самог места. Боравак у Таванкуту Ријечани су искористили и за обилазак IX Фестивала воћа где су погледали и аплаузим поздравили предтаву „Добро стабло“ у извођењу таванкутских ученика.Након фестивала, гости су у пратњи својих домаћина обишли зоолошки врт на Палићу, а потом и уже средиште града Суботице разгледавши фрањевачку цркву, Градску кућу, синагогу и катедралу.
Сусрет је завршен уверењем у наставак започете сарадње, о чијем се садржају договаралo и у овој прилици.