Riječani u posjetu školi

U posjetu našoj školi, od 26. do 29. rujna, boravili su učenici, nastavnici i ravnateljica Osnovne škole „Podmurvice“ iz Rijeke. Riječani su u Tavankut došli u okviru suradnje dviju škole u projektu „Povratak u budućnost“ koji financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Cilj je projekta bio razmijeniti znanja o tradicjskome naslijeđu krajeva iz kojih sudionici potječu, a učenici su družeći se i sudjelujući u osmišljenim radionicama proveli tri nezaboravna dana.
Gosti su tako naučili kako izrađivati ukrasne predmete od slame, što je tradicionalna tehnika koja se posebno njeguje u tavankutskoj školi, a sami su predstavili tehniku izrade ukrasa za maske, vrlo popularne u Hrvatskome primorju koje je nadaleko poznato po svojim karnevalskim običajima. Osim toga Riječani su i pobliže upoznali Tavankut, a najvažnnije su znamenitosti potom i mapirali. Posjetili su i župnu crkvu Srca Isusova gdje ih je dočekao župnik i u kratkom im izlaganju ispripovijedio povijest župe, župne crkve, ali i samoga mjesta. Boravak u Tavankutu Riječani su iskoristili i za obilazak IX. Festivala voća gdje su ispratili i pljeskom pozdravili izvedbu igrokaza „Dobro stablo“ u izvedbi tavankutskih učenika.Nakon festivala, gosti su u pratnji svojih domaćina obišli zoološki vrt na Paliću, a potom i uže središte Subotice razgledavši franjevačku crkvu, Gradsku kuću, sinagogu i katedralu.
Susret je završen vjerom i dogovorom u nastavak započete suradnje o čijem se sadržaju dogovaralo i u ovoj prilici.

Tekst: Sanjin Ivašić