Međunarodni dan glazbe

Svake godine, 1. listopada, obilježava se Međunarodni dan glazbe, melodije koja upotpunjava našu svakodnevnicu. Svjetska glazbena zajednica od 1975. godine slavi ovaj dan posvećen glazbi. Obilježavanje je potaknuo violinski virtuoz i muzikolog Yehudi Menuhin, a njegovu je inicijativu prihvatio i UNESCO.
Ciljevi Međunarodnoga dana glazbe širenje su ideala mira i prijateljstva među narodima, razmjena glazbenih i umjetničkih iskustava te uživanje u ovoj vrsti umjetnosti.
Osim zabavne i kulturološke vrijednosti, glazba je vrlo moćan medij, omogućava komunikaciju bez riječi, djeluje terapeutski, smanjuje dosadu i olakšava učenje.
Upravo zato što je glazba svuda oko nas i u nama, učenici Glazbene škole iz Subotice: Mihajlo Popović, Dimitrije Kališki, Đorđe Marković, Lucija Vukov, Vujica Lazović i Andreas Damjanoski (učenik naše škole) u četvrtak su, 1. listopada, održali mali koncert u kabinetu Glazbene kulture, povodom obilježavanja Međunarodnoga dana glazbe.
Na koncertu su sudjelovali učenici svih uzrasta koji su na svojim instrumentima izvodili djela kompozitora različitih epoha. Naši učenici imali su priliku uživati u djelima Mozarta, Bacha i drugih kompozitora. Pažljivo su pratili program i aplauzom nagradili prijatelje.
Program koncerta:
1. Mihajlo Popović; Truba, 2. razred OMŠ; Mozart: Valcer;
Korepeticija Lenard Gužvanj; Klasa: Lenard Gužvanj.
2. Dimitrije Kališki; Violina, 3. razred OMŠ; Marković: Komandant Sava;
Mozart: Alegreto; Klasa: Tamaš Kiš.
3. Đorđe Marković; Harmonika, 4. razred OMŠ;
Derbenko: Mala svita, 1. stav; Klasa: Miroslav Idić.
4. Duo - Lucija Vukov (flauta, 1. razred SMŠ) i Vujica Lazović (gitara, 3. razred SMŠ); Boccherini: Menuet; Klasa: Kristina Molnar i Marko Srđević i
5. Andreas Damjanoski; Klavir, 5. razred OMŠ; Hajdn: Sonata D-dur, 1. stav;
Klasa: Marija Krecul Stefanović.

Pogledajte galeriju slika

Prijevod: Morena Rendulić

Stručni skup u našoj školi

U našoj školi 26. rujna održan je stručni skup pod nazivom Organizacija rada tijekom izvanrednog stanja u odgojno-obrazovnim i obrazovno-odgojnim ustanovama koji je organizirala Fondacija za razvoj hrvatske zajednice u Republici Srbiji „Cro-Fond“ i HPD „Bela Gabrić“. Skup je bio namijenjen odgojiteljima, nastavnicima i profesorima koji rade u nastavi na hrvatskome jeziku, a otvorila ga je moderatorica Margareta Uršal.
Na početku skupa prisutne je pozdravila ravnateljica škole Stanislava Stantić Prćić te im je dobrodošlica iskazana i malim znakom pažnje ‒ jabukom koja je simbol Tavankuta te školskim časopisom Gupčevi školarci. Osim toga, sudionici skupa imali su priliku razgledati školu, doživjeti radove te čuti o brojnim aktivnostima u kojima učenici i nastavnici naše škole sudjeluju.

Tekst: Morena Rendulić