Међународна школа техничких вештина

Наши ученици су, од 12. до 15. децембра, учествовали на 1. Међународној школи техничких вештина у Загребу у Републици Хрватској, која се одвијала у склопу традиционалних 8. Отворених дана Хрватске заједнице војних минијатуриста. Ово је наставак започете сарадње, након посете нашој школи, делегације из Загреба, предвођене Драгом Пргометом, председником Скупштине града Загреба.
Школу се представљале ученице: Валентина Станишић, Катарина Вујић, Катарина Шегина и Ана Давчик, а у пратњи наставника техничке културе Бранка Стантића и Станиславе Стантић Прћић, директорице школе.
Током четири дана ученици су активно учествовали на радионицама роботике - програмирање mBot-а, електронике - израда транзисторског трептала, макетарства - израде диораме, терена и моделарства - састављање модела авиона и бојење фигура и weathering-а. Све је то протекло уз дружење са ученицима школе домаћина - ОШ „Грачани“ из Загреба и ученицима из Србије - ОШ „Емилија Остојић“ из Пожеге, који су, такође, били гости и учесници Међународне школе техничких вештина.

» Више...

Хрватска заједница техничке културе и Хрватска заједница војних минијатуриста, осим радионица, су организовали веома богат програм за госте. Имали смо тако прилику обићи ОШ „Грачани”, клупске просторије Хрватске заједнице војних минијатуриста, Завичајни музеј подсљемена, кабинете и лабораторије Факултета машинства и бродоградње из Загреба и Технички музеј Николе Тесле у Загребу. Слободно време искористили смо и за обилазак града Загреба, који се - у време адвента, веома свидео ученицима.
Завршна свечаност, уз поделу захвалница, признања и пригодних поклона, одржана је у клупским просторијама ХУВМ-а. На свечаности су се обратили: Иван Јурић, потпредседник Хрватске заједнице техничке културе и организатор догађаја, Томислав Стипановић, председник International Plastic Modelers' Asocciation Croatia, Мартина Стипановић, представник ХУВМ и суорганизатор догађаја, Маријан Кос, председник МО Грачани, Далибор Делић, директор ОШ „Грачани“ из Загреба, Јосип Троха, главни координатор пројекта, Станислава Стантић Прћић, директорица наше школе, Миријана Васиљевић, директорица ОШ „Емилија Остојић“ из Пожеге, Дамир Томић, председник Хрватске заједнице техничке културе, Верица Богићевић, председница скупштине општине Пожега и Драго Пргомет, председник Градске скупштине Града Загреба и покровитељ догађаја.
Не кријемо одушевљење организацијом 1. Међународне школе техничких вештина, и радујемо се скорој узвратној посети, домаћина и организтора, нашој школи, као и даљем наставку сарадње.

» ...Мање