Програмирај свој успех

Привредна комора Србије и Фондација „Петља", у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, расписала је конкурс за избор најбољих примера пројектне наставе из информатике и рачунарства у 2021 години - Програмирај свој успех. Конкурс је расписан како би се обележио завршетак школовања прве генерације дигитално писмених ђака, који су имали обавезан предмет Информатика и рачунарство, од петог до осмог разреда основне школе.
Право учешћа на конкурсу имали су школски тимови које су чинили: наставник-ментор, који је изводио наставу и 1-5 ученика седмог или осмог разреда основне школе са територије Републике Србије, који су реализовали пројекат. Рок за подношења пријава био је од 13. маја до 1. јула.
На конкурсу из наше школе учествовало је шест ученика са шест различитих пројеката, и то:

1. Фабијан Дулић - пројекат Паметна лампа;
2. Лука Вуковић - пројекат CO:BIT не додируј лице;
3. Мартин Вуковић - пројекат CO:BIT мерење температуре;
4. Ана Давчик - пројекат Вежбај и помози Деда Мразу;
5. Нађа Копиловић - пројекат Музичка рукавица и
6. Андреас Дамјаноски - пројекат Micro:bit ходајући робот.

Ученици наше: школе Андреас Дамјаноски и Мартин Вуковић освојили су прву, односно трећу, награду у категорији рачунарства и позвани су на свечену доделу награда у Привредну комору Србије. Због спречености - уместо Мартина Вуковића, награду примио је друг из одељења Фабијан Дулић.
Свечана додела награда одржана је у петак 9. јула у 11:00 часова у Привредној комори Србије.
Свечаност је отворио председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, који је истакао да су млади из Србије, захваљујући знању из информатике, много пре својих вршњака у свету закорачили у будућност.
Директор Фондације „Петља“, Небојша Васиљевић, истакао је да ће Србији у наредним годинама требати стручњаци у свим областима и да су ученици захваљујући часовима информатике и програмирања стекли вештине које ће им значити у даљем школовању.
Награде за најбоље примере пројектне наставе из предмета Рачунарство и информатика, уручили су: Ана Брнабић, председница Владе Републике Србије, и Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије. Ученици су добили захвалницу и таблет, а ментори захвалницу.
На крају свечаности присутнима се обратила и премијерка Ана Брнабић, која је рекла да ће до 2023. године бити завршена комплетна дигитализација у свим школама у Србији и да се сваке године 1000 нових ученика уписује у специјализована ИТ одељења као и да је у протеклих пет година дуплиран број запослених у ИКТ сектору.
Додатне информације: Будућност земље се планира на време, Програмирај свој успех и Андреас Дамјаноски направио ходајуцег робота.

Погледајте галерију слика.

Текст: Бранко Стантић