Празник књиге

Загребачки сајам књига Interliber одржао се од 12. до 17. новембра, а у организацији наше школе, посетили су га ученици, наставници и родитељи. После обиласка богатих сајамских штандова присуствовали смо представљању књиге Хрватско прољеће и хрватска политичка емиграција младога хрватског научника Wollfyja Krašića, а затим нам је пригодне поклоне уручио председник Надзорнога одбора Школске књиге др. сц. Анте Жужул. Посета Загребу наставила се краћим обиласком градског средишта као и одласком у Загребачко казалиште младих гдје је приказана представа Huddersfield.
Другог дана излета организована је посета Огулину, хрватском граду изузетно богате историје, али и предивног природнога крајолика. У оквиру огулинског франкопанског каштела данас се, поред музејских простора, налази и Кућа бајки посвећена најпознатијој хрватској дечијој књижевници Ивани Брлић-Мажуранић, рођеној у Огулину. Бројне бајке овог Хрватског Андерсена оживљене су у музејској поставци Кућа бајки. У непосредној близини франкопанског каштела налази се познати Ђулин понор, место гдје свој ток завршава река Добра. Након Куће бајки угостила нас је и Градска библиотека Огулина представивши свој богати фонд, а затим смо отишли и у oштарску жупу где нас је, у цркви Узнесења Блажене Дјевице Марије, дочекао жупник Анте Лукетић. Представивши своју изузетно богату колекцију књига жупник Лукетић нам је испричао и причу о историји огулинског краја као и о историји и развоју глагољице. За то време су најмлађи своје познавање глагољице показали на радионици Мали оштарски глагољаши коју је осмислила и водила оштарска учитељица Мирјана Грубишић.
На самом растанку смо са домаћинима разменили пригодне поклоне договоривши наставак започете сарадње и у Таванкуту.
Посету Интерлиберу, којa се организује већ неколико година, финансијски су помогли Град Загреб, Загребачка жупанија и Школска књига. (Види галерију слика)

Prevod: ADM