Manifestation „Die Wege von Ante Sekulić“

U svibnju smo se prisjetili života i djela Ante Sekulića, zasigurno najznačjanijeg tavankutskog književnika, filologa i jeziko­slovca. Sekulić je rođen u Tavankutu, no živio je i u brojnim gradovima diljem Hrvatske, a radio je i kao gimnazijski i kao sveučilišni profesor. Njegove su pjesme danas neizostavni dio hrvatske književnosti u Vojvodini, a postale su i dio nastavnoga gradiva.
Tijekom trodnevne manifestacije (siehe Bildergalerie), našu su školu posjetili učenici, nastavnici i ravnateljica II. osnovne škole Vrbovec iz Hrvatske. Sudjelujući u prigodno osmišljenim radionicama učenici su se mogli upoznati s nekima od najznačajnijih Sekulićevih pjesama, ali i naučiti o njegovu životu, upoznati se s rječničkim blagom popisanim u njegovu „Rječniku govora bačkih Hrvata“. Učili su i izrađivati ukrase od slame, tehniku karakterističnu upravo za kulturnu tradiciju Tavankuta, a u turističkom razgledavanju obišli su Suboticu, posjetili katedralu i sinagogu te prošetali Palićem. U psihološkim radionicama najprije su se na jedan zabavniji način upoznali, a zatim se i učili važnosti uvažavanja drugoga u radionici „Mostovi tolerancije“.
Središnji dio ove manifestacije bio je svečani program u kojem su sudjelovali učenici obje škole. Gosti iz Vrbovca za ovu su priliku pripremili recital Sekulićevih pjesama, a naši su učenici u kratkom igrokazu predstavili Sekulićeva prisjećanja na život u Tavankutu i rano djetinjstvo, protkano recitacijom njegovih pjesama.
Program je završen dodjelom Sekulićevih knjiga svim sudionicima programa i svim gostima kao uspomenu na sudjelovanje u prvoj manifestaciji ovakve vrste u našoj školi.
Manifestaciju je financijski podržao i omogućio Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a knjige koje su poklonjene svim sudionicima svečanoga programa i svim gostima donirao je Katolički institut za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović.