Zusammenarbeit

Zusammenarbeit zwischen unserer Schule mit anderen Schulen, lokal und in der gesamten Gemeinde, anderen Städten, anderen Regionen, anderen Ländern ...

24. i 25. rujan 2022. godine
Internationale Camp Technische Fähigkeiten

„Primjeri dobre prakse” - Zadar 2022.

U prostorijama naše škole, 10. i 11.6.2022. godine, održan je prvi Međunarodni kamp tehničkih vještina. Voditeljica dvije radionice iz elektronike i strojarstva bila je učiteljica tehničke kulture Valentina Dijačić iz OŠ Retkovec iz Zagreba. Koleginica Valentina je ujedno i članica Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture Zagreba.
Suradnja je nastavljena posjetom nastavnika Tehnike i tehnologije, Branka Stantića, stručnom skupu učitelja tehničke kulture Primjeri dobre prakse 2022., a po pozivu Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture. Stručni skup održan je 24. i 25. rujna 2022. u Zadru, u hotelu Donat.
Stručnom skupu nazočilo je preko stotinu učitelja tehničke kulture. Predstavnici Zajednica tehnčke kulture iz svake županije iz Republike Hrvatske u kratkome predstavljanju prezentirali su primjere dobre prakse iz nastave protekle školske godine. Zajedničku prezentaciju o Međunarodnome kampu tehničkih vještina odražili su i koleginica Valentina Dijačić i Branko Stantić. Predstavljena su 24 primjera dobre prakse, a organizirana je i izložba praktičnih radova iz nastave i izvannastavnih aktivnosti.
Za vrijeme stručnog skupa održan je i terenski dio. Posjećen je Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu uz vodiča, a imali smo priliku i prisustvovati otvaranju i vožnji bicikla na poligonu spretnosti u okviru Europskog natjecanja Sigurno u prometu-2022.
S Hrvatskim savezom pedagoga tehničke kulture postignut je i načelni dogovor o nastavku suradnje i usaglašen je Sporazum o suradnji. Sie sehen sich die Bildergalerie an.

5. - 8. September 2022
Gäste aus München

Naša škola je, negujući dugogodišnju saradnju sa gradom Minhenom, ugostila 7. učenika i 4. odrasla predstavnika. Tokom četvorodnevne posete našoj školi realizovane su aktivnosti na razvijanju multikulturalnosti i očuvanju tradicije.
Goste su sačekali učenici-domaćini, naše škole u nošnjama deleći im srca prijateljstva, a dobrodošlicu svima je poželela i direktorica Stanislava Stantić Prćić.
Posle osveženja, usledila je prezentacija o našoj školi i radionice upoznavanja i tolerancije za učenike i nastavnike. Tom prilikom, gosti su imali priliku da se bolje upoznaju sa svojim domaćinima.
U popodnevnim satima, održana je muzička radionica i folklorno veče. Dan je završen sumiranjem utisaka, a druženje će biti nastavljeno i u narednim danima.
Drugi dan aktivnosti u Tavankutu.
Posle doručka gosti i domaćini su posetili seosko gazdinstvo Marinka Franciškovića, a vozili su se i špediterom.
Nakon izleta, odrasli predstavnici su otišli u Suboticu, u Gradsku kuću, gde ih je sačekala Milanka Kostić, članica Gradskog veća zadužena za oblast obrazovanja i kulturu. Tokom razgovora, istakli su zadovoljstvo zbog uspešne saradnje i istakli važnost razmene iskustava dve države u oblasti obrazovanja i kulture.
Učenici i njihovi domaćini su pravili gomboce i Berliner, tradicionalne nemačke krofne koje su napravljene od slatkog testa, pržene u ulju sa različitim punjenjem, posute šećerom.
U popodnevnim satima, za decu su bile organizovane radionice učeničke zadruge naše škole (izrada drvenih predmeta i slamarska radionica), gde su gosti izrađivali narukvice, minđuše, magnete za frižider, obeleživače stranica i priveske za ključeve, a imali su priliku i da pogledaju i oprobaju se u roljanju, nekadašnjoj tehnici peglanja.
Iako umorni, učenici su sumirali utiske na školskom dvorištu kroz sportske aktivnosti i tako proveli još jedan dan na ovom zanimljivom gostovanju punom druženja, razmene iskustava i stvaranja novih uspomena.
U okviru projekta Tolerancija - poštovanje različitosti - tradicija, nastavljene su aktivnosti u Tavankutu. Gosti i domaćini su obišli seosku biblioteku, i Tavankut. Posetili su Galeriju slika od slame, gde su imali priliku da saznaju više o tehnici izrade predmeta od slame, da vide slike od slame i kupe suvenire. Na Etno salašu „Balažević", upoznali su se sa pojmom „salaš”, obišli prostorije i u hladovini napravili pauzu za predah i odbojku. Obilazak su završili posetom župne crkve Presveto Srce Isusovo.
Na školskom terenu postavljen je poligon za vožnju električnog automobila. Nakon vožnje automobilom, nastavili su vožnju traktorom u voćnjaku gde su videli berbu jabuka, a i sami brali jabuke sa prikolice što im se izuzetno svidelo. Za vreme večere uz razmenu poklona gosti su se zahvalili i izrazili želju za nastavkom saradnje.
U večernjim satima usledio je rastanak sa novim prijateljima sa nadom i željom za ponovnim susretom.
Ovo je bilo predivno iskustvo za sve. Pogledajte galeriju slika.