Дан кравате у Горњем Таванкуту

Свим ученицима је кроз кратку причу представљен настанак кравате, као одевног додатка. Кравата је настала од мараме у 17. веку. У Хрватској су мараму, девојке и жене, везивале момцима и мужевима око врата приликом њиховог поласка у рат. Те мараме су најчешће биле од ланеног платна и чипке, а код имућнијих породица и свилене. Имале су, поред симболике узајамне верности, своју практичну сврху. У борби би често чувале врат војника јер би оштрица мача једноставно склизнула низ свилену мараму - не изазивајући посекотине. Краавата као војни одевни предмет, од половине 17. века, улази на француски двор. Данас се кравате носе у целом свету и обавезни су одевни додатак мушкарцима у пословним и свечаним приликама.
У 2.ц разреду су ученици донели кравате од куће. Вежбали су везивање чвора и цртали су кравату, какву би они желели.
Ученици 3.ц и 4.ц разреда су урадили мало сложенији задатак - израдили су кошуљице и кравате оригами техником.

Текст: Татјана Нимчевић