Dan saksofona

Centralna škola u Donjem Tavankutu, kao i područne škole u Ljutovu i Gornjem Tavankutu, obeležile su Dan saksofona, koji se obeležava 6. novembra.
Prvog dana svečanosti u gostima nam je bio Adam Radetić, saksofonista i nastavnik muzičke kulutre, koji predaje ovaj predmet u Osnovnoj školi „Majšanski put“. Nastavnik je upoznao učenike nižih razreda sa ovim duvačkim instrumentom, objasnio kako se koristi, kao i njegov nastanak i upotrebu. Odsvirao je džez i klasičnu numeru, zatim je usledio mali kviz znanja koji su naši đaci uspešno rešili. Nastavnik je izveo poznate kompozicije iz „Harija Potera“, „Igre prestola“, „Pink Pantera“, zatim Betovenovu kompoziciju - „Za Elizu“, „Četiri godišnja doba“ - Vivaldija i druge.
Drugog dana, višim razredima predstavila su se trojica mladih saksofonista: Andrej Stanković - OŠ „Sečenji Ištvan” (8.2 razred), Jovan Krnajski Belovljev - OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” (8.c razred) i Filip Race - OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” (8.b razred) iz klase Nikole Macure.
Bela Anišić, nastavnik muzičke kulture, govorio je o istoriji saksofona i Adolfu Saksu.
Vredni đaci su ukrasili i ulazni pano i posvetila ga ovom događaju.
Tokom ova dva dana svi su se divno proveli, nešto novo čuli i saznali, uživali u muzici koja je lek za dušu. Pogledajte galeriju slika.

Tekst: Slađana Knežević