Programiraj svoj uspeh

Privredna komora Srbije i Fondacija „Petlja", u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, raspisala je konkurs za izbor najboljih primera projektne nastave iz informatike i računarstva u 2021 godini - Programiraj svoj uspeh. Konkurs je raspisan kako bi se obeležio završetak školovanja prve generacije digitalno pismenih đaka, koji su imali obavezan predmet Informatika i računarstvo, od petog do osmog razreda osnovne škole.
Pravo učešća na konkursu imali su školski timovi koje su činili: nastavnik-mentor, koji je izvodio nastavu i 1-5 učenika sedmog ili osmog razreda osnovne škole sa teritorije Republike Srbije, koji su realizovali projekat. Rok za podnošenja prijava bio je od 13. maja do 1. jula.
Na konkursu iz naše škole učestvovalo je šest učenika sa šest različitih projekata, i to:

1. Fabijan Dulić - projekat Pametna lampa;
2. Luka Vuković - projekat CO:BIT ne dodiruj lice;
3. Martin Vuković - projekat CO:BIT merenje temperature;
4. Ana Davčik - projekat Vežbaj i pomozi Deda Mrazu;
5. Nađa Kopilović - projekat Muzička rukavica i
6. Andreas Damjanoski - projekat Micro:bit hodajući robot.

Učenici naše: škole Andreas Damjanoski i Martin Vuković osvojili su prvu, odnosno treću, nagradu u kategoriji računarstva i pozvani su na svečenu dodelu nagrada u Privrednu komoru Srbije. Zbog sprečenosti - umesto Martina Vukovića, nagradu primio je drug iz odeljenja Fabijan Dulić.
Svečana dodela nagrada održana je u petak 9. jula u 11:00 časova u Privrednoj komori Srbije.
Svečanost je otvorio predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, koji je istakao da su mladi iz Srbije, zahvaljujući znanju iz informatike, mnogo pre svojih vršnjaka u svetu zakoračili u budućnost.
Direktor Fondacije „Petlja“, Nebojša Vasiljević, istakao je da će Srbiji u narednim godinama trebati stručnjaci u svim oblastima i da su učenici zahvaljujući časovima informatike i programiranja stekli veštine koje će im značiti u daljem školovanju.
Nagrade za najbolje primere projektne nastave iz predmeta Računarstvo i informatika, uručili su: Ana Brnabić, predsednica Vlade Republike Srbije, i Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije. Učenici su dobili zahvalnicu i tablet, a mentori zahvalnicu.
Na kraju svečanosti prisutnima se obratila i premijerka Ana Brnabić, koja je rekla da će do 2023. godine biti završena kompletna digitalizacija u svim školama u Srbiji i da se svake godine 1000 novih učenika upisuje u specijalizovana IT odeljenja kao i da je u proteklih pet godina dupliran broj zaposlenih u IKT sektoru.
Dodatne informacije: Budućnost zemlje se planira na vreme, Programiraj svoj uspeh i Andreas Damjanoski napravio hodajuceg robota.

Pogledajte galeriju slika.

Tekst: Branko Stantić