Гупчева липа

Назив пројекта: Гупчева липа

Март 2024. године
Горња Стубица и Примоштен
Ученици наше школе су, у пратњи наставника физичког васпитања - Николе Балажевића и директорице школе - Станиславе Стантић Прћић, били у Основној школи Матије Губца у Горњој Стубици у Републици Хрватској. Заједно са директорицом школе из Горње Стубице - Сањом Кнезић и горњостубичким ученицима је анализиран раст и развој клона гупчеве липе, која је посађена у двориштима школа-партнера.
Путовање се наставило на свечаност поводом завршетка 13 литерарно-ликовног конкурса: Пој ричи материнске на коме су учествовали наши ученици који похађају наставу на хрватском наставном језику. Програм су, песмом Божур, оплеменили: Катарина, Јосип и Лука Мамужић.
Анализом клона гупчеве липе и у Примоштену дошло се до закључка како таванкутска, горњостубичка и примоштенска липа уредно напредују.
По повратку у Горњу Стубицу посетили смо место рођења Матије Гупца, вође Сељачке буне - Хижаковец. Погледајте галерију слика.

29. март - 1. април 2023.
Како живи Гупчева липа

Пројекат Како живи Гупчева липа? реализован је крајем претходне недеље. Гупчева липа је заштићени споменик културе и историјски споменик, а везана је уз име Матије Гупца, јер се сматра да је под њом окупљао учеснике Сељачке буне. Прво стабло клонирано у Хрватској је - Гупчева липа. Култивисани клонови су донирани свакој школи која носи име Матије Гупца.
Девет ученица и две учитељице из школе „Матије Гупца” из Загреба (Република Хрватска) су боравиле у тродневној посети нашој школи, где смо их срдачно угостили и припремили богат програм (пројектних) активности. Након радионице упознавања у атријуму школе, присутне је поздравила Станислава Стантић Прћић - директорица школе, а домаћини су госте повели у кратку шетњу кроз Таванкут. Другог дана су наставили заједничко, едукативно дружење на Палићу и у Суботици, где су сазнали интересантне историјске чињенице о нашем граду.
Трећег дана посете, обишли су Таванкут: Галерију слика од сламе, где их је сачекао Ивица Дулић, представник ХКПД „Матија Губец” и провео до жупног уреда - велечасног Маријана Вукова, да виде прву слику од сламе, потом до жупне цркве Пресвето Срце Исусово и до салаша Балажевић. Након тога, свратили су у сеоску библиотеку где их је дочекала наша библиотекарка - Споменка Хегедиш, на креативној радионици. У наставку дана, у школи су учествовали на еколошкој радионици - чула, дечијим сеоским играма на школском терену, мерењу пораста клона Гупчеве липе микробитовима, затим штампању листа липе на 3D штампачу, као и на радионици хроматографије. У паузи између радионица посетили су имање Томе Војнића Мијатова.
У вечерњим часовима, ученици су учествовали на Мјесечини 9, те вечери друштвених игара и музичкој (караоке) вечери.
На евалуацији пројекта, гости су изјавили да су очекивали много, а добили - више од очекиваног. Закључили смо да липа живи здраво, сретно, збринуто, окружена децом и пријатељима. Ученици (гости и домаћини) су изразили велико задовољство због претходно проведена три дана, те су започели одбројавање (57) дана до поновног сусрета у Загребу, у ОШ „Матије Гупца”.
Погледајте галерију слика.