Usora besuchen

Predstavnici škole boravili su u poseti Usori i Osnovnoj školi „Ivan fra Frano Jukić” u Bosni i Hecegovini. Prisustvovali smo promociji knjige Mirka Jeleča „Trun u oku” održanoj u Opštoj biblioteci - Usora. Pozdravila nas je i srdačnu dobrodošlicu poželela direktorka biblioteke, Daliborka Matošević. O knjizi ovog bosanskohercegovačkog pisca su govorili i svoje viđenje izneli: pesnikinja i doktorantkinja književnosti Naida Mujkić, novinar Miralem Begić, kao i sam autor - Mirko Jeleč. Bilo je ovo divno druženje protkano kulturom, emocijom i pisanim slovom. Narednog dana prisustvovali smo programu proslave Dana škole i uživali u priredbi koju su pripremili učenici i nastavnici škole. U prijatnoj atmosferi razgovarali smo sa direktorkom škole - Ivanom Matić i prosvetnim savetnikom - Slobodanom Krajinom.
U društvu divnih domaćina obišli smo crkvu Svetog Ante u Sivši, stolnu usorsku crkvu, a zatim i stari grad Tešanj i gradinu iznad Tešnja gde smo čuli priče o nastanku same tvrđave koju čine dve celine: Gornji grad iz srednjovekovnog perioda i Donji grad nastao u osmanskom periodu. Posetu smo nastavili obilazeći staru begovsku kuću - Eminagića konak, koja je bila u upotrebi sve do 1970. godine, a krajem XX veka je restaurirana i danas svedoči o duhu prošlih vremena. Zahvaljujemo se domaćimima na gostoprimstvu i nadamo se skorom susretu i nastavku saradnje. Sie sehen sich die Bildergalerie an.