Европски дан језика

У нашој школи смо, 27. септембра, обележили Европски дан језика. Ученици 5.а разреда, под менторством наставника хрватског језика Бруне Дроњића, истакли су зашто је важно бринути о језику, како се језик кроз време мења, који језици припадају јужнославенској језичкој заједници, о међујезичној комуникацији и језичком „позајмљивању“...
Након почетног излагања, сви ученици подељени су у парове, затим су одиграли memory игру у којој је циљ био спојити речи школа на различитим језицима. Ученици су били врло пажљиви, радосни и заинтересовани, а с обзиром да је резултат био изједначен, морали смо одиграти и други круг игре у којој смо спајали реч језик. На крају радионице најуспјешнијим ученицима подељене су награде, а ми остали засладили смо се бомбонама, као утешном наградом.
Ученици 6.а разреда, с наставником Мирославом Раушем, учествовали су у eTwinnning пројекту European Day of Languages Challenges. Пројекат се састојао из неколико кратких задатака. У првом задатку, ученици су писали разгледнице својим вршњацима из Француске, Пољске, Чешке, Румуније, Турске, Португала и Италије - на енглеском и српском језику. Потом су сви учесници снимили своје гласове како би они који добију разгледнице знали прочитати на оригиналном језику. Други задатак био је снимити брзалице на матерњем језику и поставити их на страницу пројекта, а трећи је изабрати брзалицу из неког од језика учесника и снимити покушај изговарања исте. Када пристигну све разгледнице, биће изложене на паноу у учионици.
На темељу спроведених активности и радионица можемо закључити да су језици различити погледи на свет и да што их више знамо, више боја свет који гледамо има. Погледајте галерију слика.