Studijsko putovanje u Budimpeštu

Učenici od 5. do 8. razreda su, sa svojim razrednicima, posjetili Budimpeštu u okviru studijskog putovanja.
Po dolasku u grad, obišli smo Trg heroja, a zatim smo se uputili u kompleks Vajdahunjadi dvorca, koji je replika doma grofa Drakule iz Transilvanije. U obilasku Muzeja poljoprivrede, najvećeg muzeja te vrste u Evropi, đaci su pokazali odlično poznavanje biljnog i životinjskog svijeta, kao i oruđa kojim se čovjek ranije služio. Zgrada Parlamenta ostavila je i na učenike i na nastavnike poseban dojam. Kako je treći u svijetu, a drugi u Europi po veličini, svojim izgledom, arhitekturom i enterijerom, zadivio je sve. Zatim je predstavljen spomenik Cipele na obali Dunava. Prešavši preko Lančanog mosta, fotografirali smo se ispred Budimske palače. Nakon šetnji po gradu, a prije polaska za Tavankut, uputili smo se u Tropikarijum, gdje smo mogli vidjeti ajkule, meduze, raže...
Umorni, ali sretni, krenuli smo kućama. Doživljaji i anegdote iz Budimpešte prepričavat će se do sljedećeg putovanja. Pogledajte galeriju slika.

Prijevod: Ivan Mikulić