Прваци у походу црквама

Ученици првог разреда наше школе су у среду, 15. јуна, били гости у три цркве наших највећих монотеистичких религија.
Након обиласка центра Суботице упутили смо се у фрањевачки самостан и цркву, коју народ од миља зове „Стара црква“, а носи име светог Михаела Арканђела. У цркви нас је сачекао гвардијан самостана фра. Зденко и љубазно одговорио на сва наша питања. Упознали смо се са историјом цркве и препознали верске симболе које смо учили на часовима вјеронаука, а затим утврдили важност сакралног простора. Гвардијан нас је провео кроз њихово велико двориште и наставили смо наш поход до православног храма „Вазнесење Господње", где смо упознали оца Лазара, који нам је представио храм и његове знаменитости. Некој деци је ово био први сусрет са сестринском црквом и много тога их је интересовало, а пењање на галерију посебно одушевило. У дворишној сенци смо добили окриепљење од нашег вероучитеља Срђана Грубора, који је брижно кружио око деце и сипао сок у чаше. Морали смо наставити наш поход, сиједећа станица је била Суботичка синагога, која спада у највреднија средњеевропска остварења у стилу сецесије. Ушавши у њу као да смо закорачили у неку другу димензију. Деца су била одушевљена витражима, украсима, великим свећнацима менорама, натписима на хебрејском језику и сазнањем да је наш Исус проповедао и молио се у једној сличној синагоги као нашој. Поред Давидове звијезде ученици су приметили и плоче савеза, гдје су лако могли повезати 10 Божјих заповести са нашом Католичком, као и Православном, вером.
Циљ овог путовања била је реализација амбијенталне наставе према наставној јединици „Црква и цркве - јединство у различитости (екуменска тема)“, и приближити сличности наших цркви и заједница које се окупљају у њима. Поред задатка препознавања верских симбола у нашој Суботици и уочавања да је Суботица град верника, имали смо и „слатке моменте“ у једној међу најстаријим посластичарницама у граду. Сладолед је пријао нашим непцима.
У реализацији ове амбијенталне наставе коју је организовала вјероучитељица Зорица Свирчев учествовали су и учитељи: Славица Ковачевић, Антун Лучић и Татјана Нимчевић. Погледајте галерију слика.

Текст: Зорица Свирчев