Радионица – Хрватске аутентичне играчаке

У четвртак и петак, 16. и 17. септембра, одржане су радионице у школи. Водитељка радионице, госпођа Тања Тандара из Загреба, и њен тим из сектора креативне индустрије осмислили су, у сарадњи с Архитектонским факултетом у Загребу, неколико типова програмских облика за игру с мотивима разних хрватских традиционалних обележја.
Настојећи очувати сећање на неке од карактеристика континенталне и приморске хрватске народне баштине, израдили су игре с мотивима пашке чипке, разним узорцима веза на народним ношњама, начинима плетења вуне и сталка који је служио некадашњем чувању хлеба. Придајући свакој од шема име, добијене су игре за децу које, повезујући познате облике за игру и симболе хрватске баштине, остварују повезницу између учења, стваралаштва и игре.
Први од четири облика, Звутка, означава поступак осликавања властитог примера народне ношње на тканини (помоћу елемената у облику бројних узорака хрватске чипке) и потом њиховог стављања на зврк у облику дрвене лутке - по којима је игра и добила име. Други, под називом Знатижељна нит. подразумева поступак израде разних облика од вуне на дрвеном плетиву. Пагус представља израду композиције од пластичних материјала с препознатљивим узорцима пашке чипке. Последњи, четврти облик под називом Чичулин, темељи се на такмичарској игри у којој је циљ одржати равнотежу сталка, стављајући на његове вертикалне штапиће дрвене колутове различите величине и тежине. Све игре пружају слободан простор за изражавање властитих креативних могућности детета, али им уједно пружају и увид у посебности и основне технике израде неких од најпознатијих предмета хрватске народне баштине.
На првој радионици, у четвртак, учествовали су ученици 6.б разреда са својим разредним старешином, директорицом и наставником хрватског језика, у а петак су ученици нижих разреда у Доњем Таванкуту, Горњем Таванкуту и Љутову имали прилику забавити се и упознати са овим јединственим играчкама. Наши ученици су неколико сати предано и с великом заинтересованошћу израђивали властите облике с узорцима хрватске народне баштине.
Судећи по добрим утисцима ученика, надамо се и будућим сарадњама с госпођом Тањом Тандаром и њеним тимом.Погледајте галерију слика