ЕрасмусПлус

Школска 2022/23. година


Међународни сусрет GO-CAR-GO PLUS 2023.


Назив пројекта: Keychain



У оквиру последње мобилности, у склопу пројекта Erazmus+ KEYCHAIN, представници наше школе су посетили школу „Curt Nicolin" у Финспонгу у Краљевини Шведској, заједно са другим школама партнерима из - Румуније и Летоније. Нажалост, партнери из Турске нису могли присуствовати овом састанку.
Нашу школу су представљали: директорица школе - Станислава Стантић Прћић и наставници: Мирослав Рауш, Славко Бенчик, Бела Анишић. Славица Ковачевић и Александар Планић. Циљ пројекта KEYCHAIN је да повећа компетенције ученика у STEM предметима (математика, природне науке, технологија) и да прикаже повезаност ових предмета са свакодневним животом, те их на тај начин ученицима учини приступачнијим и занимљивијим.
Приликом посете упознали смо начин рада школе која је, као и неке наше средње школе, укључена у систем дуалног образовања. Уз модерну опрему, ученици стичу и теоријска и практична знања,а компаније су и већински власник школе те нуде запослење након завршетка школовања.
Обишли смо и град Норћопинг, који је некада био центар текстилне индустрије у Шведској. Многе индустријске зграде су претворене у музеје и на тај начин приказују некадашњи начин живота. Посетили смо и оближњу фабрику стакла Reijmyre у којој смо се упознали са начином израде уметничких предмета од стакла, а одмах поред ње смо могли видети и радионице старих заната, као што су ковачка и крзнарска.
Пред повратак, успели смо накратко посетити и престоницу Краљевине Шведске - Штокхолм. Обишли смо стари центар града и музеје у склопу Краљевске палате, који су нас задивили својим поставкама.
Овом активносшћу се завршава пројекат који је трајао три године, током којих су ученици и наставници размењивали искуства и стицали нова знања, а пре свега стекли нове пријатеље широм Европе. Погледајте галерију слика.

Превод: Мирослав Рауш



У оквиру мобилности и у склопу пројекта Erazmus+ KEYCHAIN, представници наше школе су посетили основну школу Гаигалава у Летонији, заједно са школама из Румуније и Шведске. Нажалост, партнери из Турске нису могли присуствовати овом састанку. Нашу школу су представљали: директорица школе - Станислава Стантић Прћић, наставници: Мирослав Рауш и Биљана Војнић Хајдук и ученици: Немања Саулић, Маја Матић, Ана Серенче, Немања Војнић Хајдук и Николина Јурић.
Циљ пројекта KEYCHAIN је да повеćа компетенције ученика у STEM предметима (математика, природне науке, технологија), стога се током заједничких састанака велики акценат ставља на посету школама и установама чије је подручје рада везано за STEM предмете. Домаћини су организовали богат програм, који је испунио циљеве нашег пројекта - примена предмета у подручју STEM-а у свакодневном животу, као и примери добре праксе у школи домаћину.
У школи су биле организоване интерактивне радионице уз употребу савремене технологије, као што су microbit уређаји и Scottie Go!, а такође смо посетили и Техничку средњу школу и Технолошку академију у граду Rezekne. Упознали смо екосистем мочваре прошетавши мочварном стазом Teirumnīki, а посетили смо и здање Lūznava у оквиру ког се налази интерактивни музеј. Видели смо оригинална уметничка дела направљена од механичких делова и старих возила у уметничкој галерији Nester Custom, посетили базилику у Аглони, свирали старе музичке инструменте у сеоском музеју посвећеном њима. Организован је био и једнодневни излет до летонске престонице Риге, која нас је одушевила својом разноврсном архитектуром и богатом историјом. Прошетали смо старим центром града и посетили Музеј мотора, где смо могли видети сјајно очувана стара возила.
Осим нових знања, ученици су стекли нова познанства, побољшали своје комуникацијске вештине и упознали културу и историју земље домаћина. Захваљујемо се домаћинима и радујемо се новом сусрету. Погледајте галерију слика.

Превод: Мирослав Рауш


У наставку пројекта Erazmus+ KEYCHAIN, представници наше школе су посетили школу „Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesi” у граду Kahramanmaraš у Турској, заједно са другим школама учесницима - из Румуније и Летоније. Нажалост, партнери из Шведске нису могли присуствовати овом састанку. Нашу школу су представљали: директорица школе - Станислава Стантић Прћић, наставници - Мирослав Рауш и Ивана Вуковић и ученици: Јелена Иванић, Душан Иштванов, Даријан Јанечић, Лара Прћић и Лара Шегина.
Циљ пројекта KEYCHAIN је да повећа компетенције ученика у STEM предметима (математика, природне науке, технологија), стога се током заједничких састанака велики акценат ставља на посету школама и предузећима везаним за различите STEM предмете. Домаћини су организовали богат програм који је испунио циљеве нашег пројекта - примена предмета у подручју STEM-а у свакодневном животу, као и примери добре праксе у школи везане за наставу математике.. Посетили смо средње школе „Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Vocational and Technical Anatolian High School”, „Mükrime Hatun Vocational and Technical Anatolian High School” где смо се упознали са применом природних наука у обради текстила, угоститељству, личним услугама и изради дидактичких материјала. Посетили смо школу „Altın Bilgi School” у склопу које се налази планетаријум, као и текстилну фабрику Kipaş Textile Factory. У школи домаћину, наши ученици су учествовали у занимљивим математичким радионицама, где су научили турску игру Мангала и у тимовима слагали геометријске облике помоћу Сома коцки. Примио нас је и градоначеник Kahramanmaraša, који нам је представио невероватан пројекат града за EXPO 2023. Посетили смо и римски локалитет Germanicea, на ком се налазе очувани римски подни мозаици
Један од главних циљева свих оваквих сусрета није само да се сазнају нове информације, већ да ученици науче како да сарађују у мултинационалним групама, да раде заједничке задатке и на тај начин не стичу само нове вештине, већ и руше стереотипе и превазилазе комуникацијске баријере. Ученици су уживали током боравка у Турској стварајући нова пријатељства која ће, верујемо, потрајати. Изузетно смо захвални нашим домаћинима у Турској и радујемо се поновном сусрету са свим партнерима који је заказан за април у Летонији Погледајте галерију слика.

Прилог локалне телевизије о пројекту.

Текст: Мирослав Рауш


Predstavnici naše škole su, u okviru projekta Erazmus+ Keychain, posetili školu „Constantin Brâncuși” u gradu Kluž-Napoka u Rumuniji zajedno sa drugim školama učesnicima - iz Turske, Švedske i Letonije. Našu školu su predstavljali: direktorica škole - Stanislava Stantić Prćić, nastavnici - Miroslav Rauš i Ivana Vuković i učenici - Ivana Moravčić, Matea Balaž, Teolinda Glavaš, Marko Balažević i Jonatan Sijanta.
Učenici i nastavnici su kroz brojne aktivnosti i sastanke, kao i radionice, ispunili predviđene ciljeve projekta.
Tokom našeg boravka posetili smo brojne institucije čije delatnosti spadaju u područje STEM-a što čini okosnicu našeg projekta. Posetili smo kompaniju Accenture Software Industrial Solutions koja se bavi programiranjem i razvojem robotike, Astronomski opservatorijum Univerziteta „Babes - Bolyai”. Takođe smo posetili i Poljoprivredno-veterinarski, Geografski i Tehnički fakultet gde su se učenici mogli upoznati sa primenom prirodnih nauka u svakodnevnom životu kao što su pravljenje lekova i meteorologija. Zatim su su usledile i posete Univerzitetskoj biblioteci, Zoološkom muzeju i Botaničkoj bašti koji su takođe sastavni deo Univerziteta „Babes - Bolyai”.
Učenici su uživali tokom boravka u Rumuniji stvarajući nova prijateljstva koja će, verujemo, potrajati. Osim druženja sa vršnjacima iz drugih zemalja imali su i određene zadatke. Bili su podeljeni u 4 grupe i zadatak svake grupe je bio da naprave vlog koji će prikazati ono što videli i iskusili tokom svoje posete. Veliko hvala našim domaćinima u Rumuniji i radujemo se ponovnom susretu sa svim partnerima koji je zakazan za novembar u Turskoj. Погледајте галерију слика.

Текст: Миирослав Рауш

Школска 2021/22. година


Назив пројекта: Keychain

У наставку активности Еразмус+ пројекта KEYCHAIN угостили смо партнере из Шведске, Летоније, Турске и Румуније.
Ученици и наставници су кроз бројне активности и састанке, као и радионице, испунили предвиђене циљеве пројекта.
У склопу активности, учесници су посетили: Техничку школу „Иван Сарић” у Суботици и присуствовали отварењу Пројектне недеље, Високу техничку школу струковних студија, где их је дочекао директор ове установе Игор Фüрстнер, те Хемијску школу у Суботици. Кроз примере добре праксе размењивали су искуства у сфери природних наука, технике и технологије, као и ИТ вештина и у нашој школи. Поред тога упознали су и традицију и културу наше земље и упознали Суботицу и Таванкут.
Посетили су и компанију „Flender” и присуствовали радионицама у нашој школи. Наредна активност ће се спроводити у Румунији, у септембру ове године. До тада настављамо са осталим активностима у спровођењу пројекта и припремамо се за посету.
Створена су многа нова познанства, искуства и жеље и потребе за изградњом нових, сличних пројеката. Погледајте галерију слика.


Путевима Erasmus-a

Представници наше школе су, у оквиру пројекта Еразмус+ Keychain, посетили школу „Curt Nicolin” у Finspongu у Шведској заједно са другим школама учесницима - из Турске, Румуније и Летоније. Нашу школу су представљали: директорица школе - Станислава Стантић Прћић, наставник - Никола Балажевић и учитељица - Јосипа Којић.
Договорене су активности предвиђене пројектом, те наредна активност која ће се спроводити у мају, у нашој школи. Учитељи и деца из школа партнера посетиће нашу школу од 10. до 14. маја.
Спровођењем овог пројекта побољшаће се компетенције ученика у СТЕМ-у, повеćаће се знање и свест учесника о сопственим могуćностима у контексту потреба тржишта рада, те ће се проширити њихова способност примене научних сазнања у индустрији, технологији и управљању природним ресурсима и дигиталној технологији.
Пројекат је намењен ученицима узраста од 12 до 19 година, који су суочени са избором даљњег образовања. Пројектне активности се заснивају на искоришćавању индустријског и научног потенцијала партнерских школских региона како би се учесницима демонстрирала практична примена знања стеченог у школи. У ту сврху биће организована настава у индустријским објектима, научним центрима, биолошкој лабораторији, астрономском опсерваторијуму, музеју технике и др. Погледајте галерију слика.

Текст: Јосипа Којић


Назив пројекта: Go-Car-Go PLUS

Завршна свечаност у оквиру Ерасмус+ пројекта Go-Car-Go PLUS

Завршна свечаност у оквиру Ерасмус+ пројекта под називом Go-Car-Go PLUS, одржана је 18. и 19. маја на терену Школског центра Птуј у Словенији. Ученици наше школе израдили су електрично возило под називом Noddy racing team. На завршној свечаности екипу су чинили ученици осмих разреда: Бојана Кнежевић, Дајана Вујковић Буквин, Нађа Копиловић, Ленка Тодосијевић, Ведран Војнић Хајдук и Лука Вуковић, у пратњи ментора - Бранка Стантића и директорице школе - Станиславе Стантић Прћић.
У Ерасмус+ пројекат укључено је седам основних школе (пет из Републике Словеније, једна из Републике Хрватске и из Републике Србије - наша школа). Такмичење се одвијало у три такмичарске дисциплине (у вожњи: право, слалому и кружној вожњи), а мерило се време потребно за прелазак стазе. Поред тога, свака екипа је оцењивала изглед осталих возила. Екипа наше школе, Noddy racing team, освојила је треће место у вожњи право, треће место у слалому и треће место по избору такмичарских екипа за изглед возила. Такође смо добили и признање за вредност поруке и актуелност у конструкцији надоградње.
Након такмичарског дела и ручка, одржано је свечано затварање и подела признања. Сви учесници добили су добили потврду за учешће и награде. Како би Ерасмус+ пројекат привели крају, преостало је још online оцењивање возила, након објаве фотографија тимова на апликацији израђеној у сврху пројекта. Погледајте галерију слика.

Текст: Бранко Стантић


Посета предузећу BFI Burgenland

У Oberwartu (Аустрија), у просторијама предузећа BFI Burgenland, након уводног поздрава домаћина Kristijana Pelcmana, одржан је радни састанак свих партнера у пројекту.
Нашу школу су представљали: наставница математике - Ивана Вуковић и троје ученика осмих разреда.
Након састанка уследиле су радионице заваривања, нарезивања навоја, обрада метала, приказ рада на 3Д штампачу, виртуелна реалност. Наши ученици су се такмичили у вожњи електричним тротинетом и квадом (quad).
Завршетак пројекта одржаће се у Школском центру у Птују, где ће се на смотри ученици, својим возилима, такмичити у различитим категоријама и дисциплинама. Погледајте галерију слика.

Текст: Ивана Вуковић


Наша школа - партнер у Erasmus+ KA2 пројекту Go-Car-Go PLUS

Били смо домаћини радног састанка партнерима у оквиру Erasmus+ KA2 пројекта, под називом Go-Car-Go PLUS. Реч је о једногодишњем пројекту у оквиру којег ће ученици израђивати електрични екстрамобил (картинг) на задато подвозје (шасију). Пројект је наставак пројекта Go-Car-Go, а носилац пројекта је Школски центар из Птуја. Остали партнери у пројекту су: школе из Словеније - (ОШ Свети Томаж, ОШ др. Људевит Пивка, ОШ Хајдина, ОШ Олге Меглич, ОШ Дестрник - Трновска Вас), Хрватске (ОШ Ходошан), Аустрије (БФИ Бургенланд) и Србије (ОШ Матија Губец из Таванкута).
Ученици Школског центра из Птуја израђују подвозје (шасију) екстрамобила, БФИ Бургенланд из Аустрије електрични погон, а ученици партнерских основних школа надограђују екстрамобил са својом идејом каросерије. Завршетак пројекта одржаће се у Школском центру у Птују, где ће на смотри ученици својим возилима такмичити се у различитим категоријама и дисциплинама.
Нашу школу су на радном састанку представљали: директорица школе - Станислава Стантић Прћић, школски правник - Стојан Маравић, наставница хрватског језика и књижевности - Јосипа Којић, као и наставник технике и технологије - Бранко Стантић. На радном састанку, након поздравног говора директорице школе и представљања рада школе, сви партнери у пројекту представили су свој досадашњи рад на екстрамобилу. Демостриран је и рад, до сада урађеног екстрамобила, основне школе Матија Губец Таванкут. На радном састанку, разговарало се и о ходограму одржавања појединих активности до краја пројекта и финансирању пројекта.
Из сваке партнерске школе, радном састанку присуствовало је двоје ментора, а из сваке основне школе у посету нам је дошло и по троје ученика, којима су домаћини били ученици осмих разреда.
Осим радног састанка, организоване су и различите радионице: Приказ рада наставе предмета технике и технологије, радионица Рољања, радионица израде употребних предмета од сламе, а посетили смо и Галерију Прве колоније наиве у техници сламе, жупу и жупну цркву Срце Исусово и Етно салаш Балажевић у Таванкуту. У обиласку Суботице, уз пратњу стручног водича, посетили смо Синагогу, Градску кућу те средњу техничку школу „Иван Сарић“. Погледајте галерију слика.

Текст: Бранко Стантић


Радни састанак у нашој школи

Позивница и програм радног састанка Erasmus+ KA2 пројекта под називом Go-Car-Go PLUS на коме ће учествовати, поред домаћина - наше школе, и гости из Аустрије, Словеније и Хрватске.

Погледајте програм радног састанка.

Текст: Бранко Стантић


Ликовни радови ученика школе у „Галерији“

У простору Галеријe Прве колоније наиве у техници сламе, у Таванкуту, постављена је изложба најбољих ученичких радова са реализованог интерног ликовног конкурса „Дизајнирај Go-Car-Go PLUS возило“, а у оквиру пројекта „Педесет дви недиље традицијске културе у Таванкуту“. Ликовни конкурс је организован поводом учешћа наше школе на Ерасмус+ КА2 пројекту под називом Go-Car-Go PLUS, чији је циљ био осмислити нови изглед возила, кога ће ученици, касније, и израдити.
Go-Car-Go PLUS је једногодишњи пројекат чији је носилац Школски центар из Птуја, а партнери су, осим наше школе, и основне школе из Словеније и Хрватске, као и школа за образовање младих из Аустрије.
Затварање изложбе је у четвртак, 27. јануара, када је предвиђена и подела захвалница и награда ученицима. Погледајте изложене радове ученика.

Текст: Бранко Стантић


Извештај са првог радног састанка Erasmus+ KA2 пројекта Go-Car-Go PLUS

Од ове године, наша школа по први пут учествује у Erasmus+ KA2 пројекту под називом Go-Car-Go PLUS. Реч је о једногодишњем пројекту у оквиру кога ће ученици израђивати екстрамобил (картинг) на задату шасију (подвозје). Овај пројекат је наставак пројекта Go-Car-Go аутора Станка Костањевца из Школског центра Птуј. Носилац пројекта и ове године је Шолски центер Птуј на челу са директорицом Ањом Јесенек Грашич. Они ће израдити шасију екстрамобила, BFI Burgenland, из Аустрије, ће израдити електрични погон, а ученици партнерских основних школа ће - на те већ израђене делове, израдити надоградњу. На крају пројекта одржаће се такмичење и смотра у којем ће се ученици својим возилима такмичити у различитим категоријама и дисциплинама.
У Доњем Краљевцу (Република Хрватска) је 10. новембра, у просторијама предузећа Tehnix d.o.o., одржан први радни састанак свих партнера у пројекту. Учествовао је носиоц пројекта - Шолски центер Птуј (Република Словенија) те остали партнери из Републике Словеније: ОШ Свети Томаж, ОШ др. Људевит Пивка, ОШ Хајдина, ОШ Олге Меглич, ОШ Дестрник - Трновска Вас, Републике Хрватске - ОШ Ходошан, Републике Аустрије - BFI Burgenland, и из Републике Србије - ОШ Матија Губец из Доњег Таванкута.
Нашу школу су, на састанку, представљали: наставница хрватског језика и књижевности - Јосипа Којић, наставник хемије - Славко Бенчик и наставник технике и технологије - Бранко Стантић. На састанку су се кратко представили партнери у пројекту, представљен је сам пројекат, редослед одржавања појединих активности током године и финансирање пројекта.
Након састанка сви присутни посетили су ОШ Ходошан те Ризницу Међимурја и Развојно - едукативни центар за металску индустрију Металску језгру у Чаковцу.
Наредни радни састанак одржаће се у Аустрији 12. јануара 2022. године, на коме би требали присуствовати по двоје ментора и троје ученика из сваке школе, која учествују у пројекту. Радни састанак у нашој школи би се требао одржати 24. марта (наредне године), док ће се смотра и такмичење одржати 18. маја, наредне године, у Птују. Погледајте галерију слика.

Текст: Бранко Стантић