Месец хрватског језика

Поводом Месеца хрватског језика, ученици 5.а и 8.а су, заједно са својим наставницима хрватског језика - Бруном Дроњићем и Мореном Рендулић, обележили наведени догађај израдом траке времена са сликама и основним биографским и библиографским подацима хрватских књижевника кроз историју.
Текстови старих хрватских писаца од великог су значаја за хрватски језик. Књижевни текстови су, од Марка Марулића па све до Андрије Качића Миошића, послужили језикословцима при обликовању хрватског стандардног језика током 18. и 19. века. И данас књижевни текст важи за узор изражавања и исказ изражајног умећа свим грађанима. Стога познавање књижевне традиције, од њених почетака - зачињаваца (аутора непотписаних књижевних текстова из средњег века) па до савремених аутора, незаобилазна је основа сваке језичке културе.
Ученици, упознавајући се с именима, делима, ликом и временом деловања књижевника, чине прве кораке у историјском контекстуализовању хрватске књижевне баштине. Судећи по ревности израде траке времена, одабрани начин савладавања наведеног наставног садржаја, а пригодног годишњици, показао се као пун погодак! Погледајте галерију слика.