Sveta liturgija

U saradnji sa Crkvenom opštinom u Subotici organizovana je, u nedelju 19. septembra, poseta naših đaka, sa verske nastave (Pravoslavni katihizis), crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Subotici, kojom prilikom je služena Sveta Liturgija i Molepstvije o početku školskog rada pred početak nove školske godine.
Prisutni su bili đaci koji pohađaju ovaj predmet u okviru obaveznog izbornog predmeta sa svojim veroučiteljem Srđanom Gruborom, kao i đaci iz ostalih osnovnih i srednjih škola. Okupljeni blagočestivi narod pomolio se da Duh Sveti, svojom božanskom blagodaću, razgori srca đaka po školama i svim prosvetnim ustanovama, i da svima otvori umove za poznanje svakog dobrog dela i sticanje veština i znanja kojima se izgrađujemo u slavu Trojičnoga Boga, a za lično i sveopšte spasenje!

Sveta misa

Počela je nova školska godina I, kako je običaj već godinama, išli smo na Svetu misu u subotičku katedralu, u subotu 18. septembra. Na misi su prisustvovali učenici od 1. do 8. razreda, koji slušaju izborni predmet Katolički vjeronauk, a s njima su išli njihovi učitelji i nastavnici. Zajedno smo, na početku liturgijskog slavlja, zazvali Duha Svetoga kako bi učenici imali snage i volje u nastavnim i izvannastavim aktivnostima, kao i prosvetni radnici, da osluškuju volju Božju za svakog učenika ponaosob.
Nakon svete mise smo se okupili na zajedničkom fotografisanju i uputili se za Tavankut svojim kućama.

Tekst: Anamarija Kujundžić

Dečija prava i obveze

U subotu, 18. septembra, održana je radionica sa temom Dečija prava i obaveze na času Građanskog vaspitanja. Na radionicu su došli svi učenici viših razreda koji pohađaju obavezan izborni predmet Građansko vaspitanje. Radionica je održana u školskoj biblioteci, sa nastavnicom Danijelom Radnić.
Da bi diskusija i razmena mišljenja bila što interesantnija đacima - seli smo u krug. Svi učenici su veoma aktivno učestvovali u diskusiji, pokazujući zavidan stepen poznavanja Dečijih prava i obaveza. Svako pravo i obavezu deteta, potkerepili su svojim primerom, preko sopstvenih iskustava iz čega su svi mogli da izvuku korisne zaključke. Doneli smo odluku i da u saradnji sa Učeničkim parlamentom i Vršnjačkim timom naše škole, još više implementiramo ovu temu u svakodnevne situacije u školi. Svi učenici su bili veoma kreativni i komunikativni. Radionica je trajala od 8:00 do 9:00 časova. Pogledajte galeriju slika.