Ambijentalna nastava 7. i 8. razredа

Tijekom dvodnevne ambijentalne nastave učenici sedmih i osmih razreda posjetili su 3. i 4. listopada 2019. nekoliko značajnih turističkih odredišta u pratnji svojih učitelja: Sonje Zvekić, Milene Predojević, Anite Kopilović, Miroslava Rauša i Slavka Benčika.
Prvog dana razgledali smo planinu Avalu i TV toranj Avala. Nakon toga uslijedio je posjet arheološkom nalazištu Viminacijum kod Kostolca, rimskom vojnom sjedištu i glavnom gradu rimske provincije Gornje Mezije. U Viminacijumu smo, između ostalog, posjetili izložbu koja se sastojala od 18 brončanih glava careva rođenih u Srbiji i makete rimskog grada Viminacijuma. Posebna atrakcija u arheološkom parku Viminacijum je paleontološki park u kojem su predstavljeni mamuti otkriveni u površinskom rudniku Drmno i na periferiji rimskog nalazišta. Najznačajniji nalaz je mamut, sačuvan u cijelosti, poznat kao Vika.
Po dolasku u Despotovac smješteni smo u „TLS Company#. Nakon večere, uslijedila je disko večer.

» Više...

Drugi dan ujutro obilazimo manastir Manasija, koji je srpski despot Stefan Lazarević podigao početkom 15. stoljeća. Samostan je poznat po resavskoj školi. Okupljao je redovnike koji su njegovali književnost i prepisivanje. Tijekom posjeta održan je sat srpskog jezika i obrađena je pjesma „Manasija“ Vaska Pope.
Uslijedio je obilazak špilje Resava, naše najveće i najljepše špilje u pratnji speleologa.
Potom smo stigli u Svilajnac, gdje smo posjetili Prirodnjački centar Srbije, a učenicima je predstavljen spoj znanosti, obrazovanja, povijesti i turizma kroz izložbe Svijet dinosaura, Životinje Afrike, Svijet minerala i stijena, Geološki vremeplov, Biološka raznolikost Srbije, Mamut „Kika“, Geodiverzitet Srbije , Nebesko kamenje i Vulkan.
Puni pozitivnih dojmova, vratili smo se za Tavankut.

» ...Manje

Tekst: Miroslav Rauš