Dan autizma

Učenici „Raširili krila jedan krug”

Svjetski dan osoba s autizmom obilježava se 2. travnja, naši učenici cijeli tjedan sudjeluju u aktivnostima obilježavanja ovog dana.
Rana dijagnostika, tretman uključivanja u obrazovni proces i zapošljavanje su ključni za djecu i odrasle s autizmom.
Osnovna i srednja škola „Dr Svetomir Bojanin“ i Školski centar s domom učenika „Dositej Obradović“, pod sloganom Daj mi krila jedan krug, zajedničkim djelovanjem obilježili su ovaj dan u atrijumu hotela Galerija.
Učenici naše škole posjetili su punktove i malo zavirili u svijet djece s autizmom. Tom prilikom su kroz zvučne, vidne, mirisne i druge stimulacije pokušali osjetiti kako se osobe s autizmom osjećaju u tržnom centru, na ulici, tijekom obavljanja svakodnevnih, i najobičnijih aktivnosti, ali i napravili senzornu bocu, omiljenu igračku djece s autizmom.
Učenici su izrazili veliku empatiju, uvažavanje i zaključili da nas različitost čini jednakima.

Zadrugari škole: „Autizam nije izbor - prihvaćanje jeste”

Učenička zadruga je u prostorijama kluba za osobe s invaliditetom „Zvuci srca - Subotica” organizirala radionicu ukrašavanja uskršnjih plavih jaja slamom.
Cijeli ambijent i sudionici bili su u plavom, što nije slučajnost. Plava boja je boja prijateljstva s osobama s autizmom, boja smirenosti i prihvaćanja. Ono što je važno jest da prihvatimo da autizam nije izbor - to je način života.
Proveli smo jedno divno popodne, ukrašavali kutak za sve nas i divno se družili.

Pogledajte galeriju slika.

Prijevod: Ivan Mikulić