Svjetski dan srca

U utorak, 29. septembra, učenici viših razreda su u saradnji sa nastavnicom fizike - Danijelom Radnić, nastavnicom biologije - Ljiljanom Jurčak i članovima Učeničkog parlamenta naše škole obeležili Svetski dan srca. On se u svetu tradicionalno obeležava već dugi niz godina, čime se ukazuje na faktore rizika koji dovode do srčanih oboljenja. Ukrašavanjem panoa u holu škole, učenici su se upoznali sa građom srca, koji su to rizici koji dovode do srčanih oboljenja, kao i sa načinima kako da zaštite svoje srce. Učenici su i sve naučeno sproveli u delo. Za užinu su doneli voće i voćne salate koje su kod kuće pripremili, fizički su se aktivirali vežbanjem na velikom odmoru, a na času fizike su merili i krvni pritisak. Na panou su iznete i neke zanimljivosti o srcu i krvnim sudovima koje su izazvale oduševljenje kod učenika. Učenički parlament će napraviti mesečni, zdrav jelovnik koji će se probati i sprovesti u delo. Pogledajte galeriju slika.

Europski dan jezika

U našoj školi 27. rujna 2021. obilježili smo Europski dan jezika. Učenici 5. a razreda, pod mentorstvom nastavnika hrvatskoga jezika Brune Dronjića, istaknuli su na početku zašto je važno brinuti o jeziku, kako se jezik kroz vrijeme mijenja, koji jezici pripadaju južnoslavenskoj jezičnoj zajednici, o međujezičnoj komunikaciji i jezičnome posuđivanju...
Nakon početnoga izlaganja, svi učenici podijeljeni su u parove te su odigrali memori igru u kojoj je cilj bio spojiti riječi škola na različitim jezicima. Učenici su bili vrlo pažljivi, radosni i zainteresirani, a s obzirom da je rezultat bio izjednačen, morali smo odigrati i drugi krug igre u kojoj smo spajali riječ jezik. Na kraju radionice najuspješnijim učenicima podijeljene su nagrade, a mi ostali zasladili smo se bombonima kao utješnom nagradom.
Učenici 6. a razreda, s nastavnikom Miroslavom Raušom, sudjelovali su u eTwinnning projektu European Day of Languages Challenges. Projekt se sastojao iz nekoliko kratkih zadataka. U prvom zadatku, učenici su pisali razglednice svojim vršnjacima iz Francuske, Poljske, Češke, Rumunjske, Turske, Portugala i Italije na engleskom i srpskom jeziku. Potom su svi sudionici snimili svoje glasove kako bi oni koji dobiju razglednice znali pročitati na originalnom jeziku. Drugi zadatak bio je snimiti brzalice na materinskom jeziku i postaviti ih na stranicu projekta, a treći je izabrati brzalicu iz nekog od jezika sudionika i snimiti pokušaj izgovaranja iste. Kada pristignu sve razglednice, bit će izložene na panou u učionici.
Na temelju provedenih aktivnosti i radionica možemo zaključiti da su jezici različiti pogledi na svijet i da što ih više znamo, više boja svijet koji gledamo ima. Pogledajte galeriju slika.

Tekst: Morena Rendulić

Nastup na „HosanaFest”-u

Učenice viših razreda, koje pohađaju nastavu Katoličkog vjeronauka, nastupile su, u nedjelju 19. rujna, na festivalu duhovnih pjesama HosanaFest. One su prisutnu publiku razveselile modernim plesom Jerusalema. Svoju točku izvele su nakon revijalnog dela programa, u pauzi - tijkom glasovanja. Ples je sa njima uvežbala nastavnica Biljana Vojnić Hajduk.
Učesnice plesa: Lucija Skenderović, Miljana Antal, Albenita Temaj, Marijana Vuković, Natalija Vuković, Dunja Nimčević, Dajana Vujković Bukvin, Vedrana Nimčević i Anđela Stantić.
Kako je to izgledalo pogledajte na fotografijama i video zapisu.

Radionica – Hrvatske autentične igračke

U četvrtak i petak, 16. i 17. rujna, održane su radionice u školi. Voditeljica radionice, gospođa Tanja Tandara iz Zagreba, i njezin tim iz sektora kreativne industrije osmislili su, u suradnji s Arhitektonskim fakultetom u Zagrebu, nekoliko tipova programskih oblika za igru s motivima raznih hrvatskih tradicijskih obilježja.
Nastojeći očuvati sjećanje na neke od karakteristika kontinentalne i primorske hrvatske narodne baštine, izradili su igre s motivima paške čipke, raznim uzorcima veza na narodnim nošnjama, načinima pletenja vune te stalka koji je služio nekadašnjem čuvanju kruha. Pridajući svakoj od shema ime, dobivene su igre za djecu koje, povezujući poznate oblike za igru i simbole hrvatske baštine, ostvaruju poveznicu između učenja, stvaralaštva i igre.
Prvi od četiri oblika, Zvutka, označava postupak oslikavanja vlastitog primjera narodne nošnje na tkanini (pomoću elemenata u obliku brojnih uzoraka hrvatske čipke) i potom njihovog stavljanja na zvrk u obliku drvene lutke - po kojima je igra i dobila ime. Drugi, pod nazivom Znatiželjna nit. podrazumijeva postupak izrade raznih oblika od vune na drvenom pletivu. Pagus predstavlja izradu kompozicije od plastičnih materijala s prepoznatljivim uzorcima paške čipke. Posljednji, četvrti oblik pod nazivom Čičulin temelji se na natjecateljskoj igri u kojoj je cilj održati ravnotežu stalka, stavljajući na njegove okomite štapiće drvene kolutove različite veličine i težine. Sve igre pružaju slobodan prostor za izražavanje vlastitih kreativnih mogućnosti djeteta, ali im ujedno pružaju i uvid u osobitosti i osnovne tehnike izrade nekih od najpoznatijih predmeta hrvatske narodne baštine.
Na prvoj radionici, u četvrtak, sudjelovali su učenici 6. b razreda sa svojom razrednicom, ravnateljicom i nastavnikom hrvatskog jezika, u a petak su učenici nižih razreda u Donjem Tavankutu, Gornjem Tavankutu i Ljutovu imali priliku zabaviti se i upoznati sa ovim jedinstvenim igračkama. Naši učenici su nekoliko sati predano i s velikom zainteresiranošću izrađivali vlastite oblike s uzorcima hrvatske narodne baštine.
Sudeći po dobrim utiscima učenika, nadamo se i budućim suradnjama s gospođom Tanjom Tandarom i njezinim timom. Pogledajte galeriju slika