Конкурс

Ученици наше школе су, и ове године, дали свој допринос ликовном конкурсу „Богатство различитости.” Ученици 5.а и 5.б разреда одазвали су се учешћу на 12. међународном ликовно-литерарном и новинском конкурсу „Богатства различитости”, под слоганом „У туђим ципелама”, а у организацији наше школе. Циљ је да разумеју и прихвате постојање различитих углова осећања и позиција у којима се свако може наћи, те да од малих ногу развијају емпатију према другима.

Текст: Лариса Ђурић

Светски дан позоришта

Порука за Светски дан позоришта

На часу драмске секције прочитали смо поруку за Светски дан позоришта 2024. године, коју је написао норвешки драмски писац Јун Фосе, прошлогодишњи добитник Нобелове награде за књижевност. Ученици су разговарали о темама које је Фосе својом поруком отворио истичући улогу и важност уметности у животу појединца и заједнице. Поделили смо једни с другима разлоге због којих волимо да глумимо и размишљали смо о томе како уметност чини да превазиђемо властите границе и постанемо бољи. Последње реченице поруке одзвањаће у нама још дуго, а оне гласе овако: Рат и уметност су супротности, баш као што су рат и мир супротности - једноставно је. Уметност је мир.

Ученици у Народном позоришту Суботица

Низом различитих активности ове године обележавамо Светски дан позоришта. Ученици и запослени наше школе били су на представи Не очајавајте никад - Бранислава Нушића у Народном позоришту у Суботици. Погледали смо комедију интриге барда српске књижевности Бранислава Нушића, насмејали смо се вештој игри глумаца и духовитој режији. Развијамо и негујемо навику посећивања културних и уметничких садржаја којом проширујемо знања и обогаћујемо унутрашњи свет.

Текст: Невена Баштовановић

Хрватски језик

15. марта је у Основној школи „Владимир Назор“ у Ђурђину одржано такмичење из Хрватског језика и језичке културе. Такмичење се односило на ученике седмих и осмих разреда. Такмичење је почело у 9:00 сати решавањем тестова и трајало је 90 минута. Око 11:00 сати стигли су коначни резултати. Сваки тест састојао се од 20 бодова, за пролаз је било потребно остварити 10. На натјецању су судјеловали ученици из Суботице, Мале Босне, Бачког Моноштора, Ђурђина и Таванкута. Таванкутску школу представљао је ученик 7.а разреда Иван Колар. Ученик није прошао у даљњи круг такмичења, али је, на завршној свечаности, добио захвалницу као подстицај за даљње учествовање.

Дан ружичастих мајица

У свету познат и као Дан борбе против вршњачког насиља - Дан ружичастих мајица, обележен је и ове године у нашој школи. Представници Форум-театра и Вршњачког тима приредили су скеч којим су скренули пажњу на значај уважавања и поштовања различитости.
Ђаци су нас том приликом подсетили и да се овај дан обележава још од 2007. године, када је један ученик у Канади претрпео насиље у виду исмевања и ругања због тога што је обукао розе мајицу. У знак подршке, сутрадан су многи дошли у школу у ружичастим мајицама, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља.
Представници Ученичког парламента су уредили пано истичући да су толеранција, заједништво и љубав вредности које нарочито негујемо у нашој школи, док су ученици и запослени такође обукли розе мајице са циљем да се вршњачком насиљу стане на пут.

Текст: Невена Ивић

„Песниче народа мог”

У Градској библиотеци у Суботици одржана је Зонска смотра рецитатора Песниче народа мог, на којој је учествовала и наша ученица осмог разреда Лара Прћић.
Од двадесет седам такмичара средњег узраста из: Суботице, Бачке Тополе, Кањиже, Аде, Сенте, Малог Иђоша, Сомбора и Апатина - Лара је одабрана међу седам најбољих. Тиме се пласирала на 54. Покрајинску смотру рецитатора, која ће бити одржана у Сечњу 20. априла, где ће ученици из школа широм Војводине казивати поезију на српском, мађарском, хрватском, русинском, словачком, румунском и ромском језику.
Негујући лепу реч, ђаци кроз овакве манифестације развијају толеранцију и уважавање различитости.
Ученицу је припремала наставница Српског језика и књижевности Невена Ивић.
Честитамо обема, а Лари желимо успешан наступ у Сечњу!

Текст: Невена Ивић

Дело милосрђа у нашем школском дворишту

Радном акцијом прикупљања лишћа, у унутрашњем делу школског дворишта, ученици су поново показали да имају велико срце и отворене руке за ближњега у потреби. Овога пута смо помогли нашим тетицама у хигијени дворишта. Двориште је велико и одлично за слободну игру школске деце, а овог пута је било пример како деца могу помоћи својим радом - одраслима. Педесетак ученика од 5. до 7. разреда грабило је лишће, носило га у колицима, чистило стазе, a уз то се забављало, слушало музику, јело мекике и бунарџије, пило сокове. Осмех на лицима и жустрина у раду, растерала је све кишне облаке и остао је само добар осећај успеха у раду. Сви учесници су били задовољни и пожелели су неку нову радну акцију. Као вероучитељица, могу бити пресретна када видим дела милосрђа међу ученицима. Ова коризма 2024. има своје плодове. Погледајте галерију слика.

Дани грађевинарства ’24

Ученици осмих разреда посетили су манифестацију Дан грађевинарства, која се одржала 14. марта у просторијама Грађевинског факултета у Суботици. Манифестација је била организована у сарадњи са Грађевинским факултетом, грађевинским предузећима, пројектним бироима и фабрикама грађевинских материјала. За ученике основних и средњих школа су Грађевински факултет и Политехничка школа припремили мноштво радионица и задатака, како би их на занимљив и креативан начин упознали са грађевинском струком и образовним профилма, које ће моћи да упишу наредне школске године. Кроз учешће на радионицама, ученици су имали прилику да науче нешто ново из грађевинске струке.

Текст: Мирослав Рауш

Ученици на сламарској радионици

У склопу коризменог програма, у просторијама ХКПД „Матија Губец“, одржала се ускршња радионица Украшавање писаница сламом. На радионици су учествовале, поред жена чланица друштва, и наше ученице-задругарке и ученице из сламарске секције заједно са наставницом Драганом Стешевић. Магичну атмосферу,у ишчекивању радосног празника употпуниле су дивне жене из Удружења, које су нам биле менторке и које су са пуно љубави и посвећености училе децу сламарској техници. Свако дете је успело да направи по три ускршња јаја, од којих се једно, традиционално, понесе кући. Погледајте галерију слика.