Тематски дан у школи

У свим објектима наше школе одржан је мало другачији наставни дан посвећен Међународном дану деце, који се облежава сваке године - 20. новембра. Интердисциплинарним приступом настави повезали смо садржаје разних предмета у једну целину са циљем промоције заједништва и подизања свести о добробити деце широм света.
Ученици су са својим учитељицама у Љутову на часовима математике, српског језика, музичке културе, дигиталног света, физичког и здравственог васпитања учествовали у квизу о познавању права деце, слагали дигиталну слагалицу, израђивали украсе од сламе, израдили плакат на тему: „Права детета“, креирали новогодишње честитке, а све уз радосне тактове дечијих песама.
У Горњем Таванкуту деца су писала писма пријатељства, упознавала се са правима деце на српском и енглеском језику, израђивали „дрво права и обавеза”, учествовала у радионици „Интернет бонтон”, развијала функционално мишљење кроз загонетне приче Уроша Петровића, припремили и одглумили драмски текст: „Савремена породица”, засадили дрво пријатељства и пустили белог голуба - као симбол мира. На крају су се засладили палачинкама које су вредни родитељи припремили.
У школи у Доњем Таванкуту наставници су у оквиру сарадничке наставе на часовима српског као нематерњег језика и енглеског језика, грађанског васпитања, технике и технологије и српског као нематерњег језика, биологије и историје, енглеског језика и математике, физичког васпитања и физике, кроз интегрисан приступ, ученицима приближили појам Конвенције о правима детета, разговарали и истакли значај дечијих обавеза, кроз различите радионице, квизове, слагалице, групни рад, рад у пару, игровне методе, методе слушања и певања, методе демонстрације…
Циљ оваквог начина рада за ученике је развој мултидисциплинарног начина размишљања и повезивање знања са свакодневним животом, а уз ову тематику свакако развијање емпатије и уважавање и прихватање различитости. Најважнији нам је - ипак, утисак деце да је било моћно и да се већ радују наредној теми и наредном тематском дану. Погледајте галерију слика.

Текст: Драгана Мирановић